Szamponoterapia jako lecznicza kąpiel dla psa

Wielu posiadaczy psów zastanawia się, jak często powinno się je kąpać. Częstotliwość kąpieli zależy od wielu czynników. Niektórzy kąpią swoich czworonogów zaledwie kilka razy w roku, a inni robią to kilka razy w miesiącu. Wszystko zależy od stanu skóry i sierści pupila – bo, niestety, one też posiadają choroby skóry.

Lecznicza kąpiel dla pupila

Wielu właścicieli psów traktuje ich jak członków rodziny. Nic więc dziwnego, że chcą im zapewnić jak najlepsze warunki do życia i otoczyć jak największą troską. Niestety wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużą rolę odgrywa nie tylko obserwacja stanu jego sierści, lecz również stanu skóry. Gdy zauważy się, że występują jakieś zmiany, warto udać się z nimi do lekarza, który stwierdzi, z czym pies się zmaga oraz zleci najprawdopodobniej szamponoterapię. Niestety często wymagane jest w takim przypadku kąpanie psa nawet co kilka dni. To bardzo powszechna metoda, która pozwala załagodzić objawy stanów zapalnych skóry, a także w późniejszym okresie podtrzymać efekty leczenie. Polecane lecznicze kąpiele dla psów przez weterynarzy pomagają w infekcjach bakteryjnych i drożdżakowych, a także redukują świąd skóry i przyczyniają się do redukcji nadmiernego rogowacenia i wysuszania jej. Łagodzi także łojotok i potrafi sprawić, że ropne zapalenia nie będą już tak częste i uciążliwe.

Szampony lecznicze muszą mieć oczywiście odpowiedni skład, dlatego często można spotkać w nich: kwas salicylowy, wyciąg z owsa lub białek pszenicy, glicerynę, oleje roślinne, witaminę E, mocznik, pantenol, aloes, mentol, alantoninę, chloroheksydynę i ketokonazol. Każdy z tych składników działa na coś innego, lecz w szamponach leczniczych można znaleźć ich kombinację, która działa łagodząco, nawilżająco, a nawet przeciwbólowo. Należy pamiętać, że wybór szamponu leczniczego leży po stronie weterynarza i nie powinno się wybierać go samodzielnie, ponieważ można pupilowi tylko zaszkodzić i pogorszyć jego stan. Lekarz weterynarii odpowiednio zdiagnozuje przypadłość, a właściciel zyska pewność, że dobrany lek będzie odpowiedni dla skóry psa. Chcąc przyczynić się do poprawy zdrowia swojego pupila, należy stosować się do zaleceń lekarza weterynarii, który zaleci odpowiednie produkty, a także wskaże, w jaki sposób powinno być kontynuowane leczenie. Ważne jest to, by nie ignorować sygnałów, które wysyła pies. Jeśli dostrzeże się, że pies stale się drapie lub że jego skóra jest w nietypowym stanie, warto wybrać się do specjalisty, który zdiagnozuje oraz zaleci szamponoterapię.

Opublikowane w

Dodaj komentarz