Rodzaje naturalnych tkanin

Wiele osób zaczyna się interesować ekologią. Przechodzą na dietę opartą o rośliny, segregują śmieci, nie marnują jedzenia, wolą coś naprawić lub wyrzucić. Są już w sprzedaży ekologiczne kosmetyki, żywność, a nawet zabawki dla dzieci (wykonane z drewna). Również w kwestii ubrań względy ekologiczne zaczynają mieć znaczenie.

Materiały ze sklepu internetowego

tanie materiałyKlienci sprawdzają metki, kupują odzież od lokalnych projektantów, a nawet szyją ją samodzielnie. Naturalne tkaniny zyskują tym samym na popularności. Zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści celują w materiały, które będą miłe w dotyku, przewiewne, pozyskane w etyczny sposób (bez wyzysku pracowników). Jednak kwestia pochodzenia jest najważniejsza. Materiały możemy podzielić na trzy kategorie. Są to tkaniny naturalne, syntetyczne oraz pochodzące z natury, ale poddane chemicznym procesom (sztuczne). W drugiej kategorii znajduje się na przykład popularny poliester, w trzeciej wiskoza robiona z włókien celulozowych. Najpopularniejszym naturalnym materiałem jest bawełna. Robi się z niej dosłownie wszystko, od bluzek i spodni, po bieliznę i skarpetki. Jest to materiał bardzo uniwersalny, tani, niealergizujący, pozyskiwany z rośliny. Popularna jest także wełna. Jest bardzo ciepła i można z niej wyrabiać ubrania maszynowo (w fabrykach), jak również ręcznie (na drutach czy szydełku).

tanie materiałyWełna pozyskiwana jest z futra owiec, królików (angora), a także lam (alpaka) czy kóz (moher). Te naturalne tanie materiały w sklepie internetowym czy stacjonarnym znajdziemy bez problemu. Zarówno bawełna jak i wełna występują w każdym kolorze tęczy, także w wersjach metalizowanych, brokatowych, czy cieniowanych. Również len znajduje coraz więcej zwolenników. To tkanina lokalna, ponieważ len jest pospolitą rośliną rosnącą w naszym kraju. Len nie elektryzuje się, nie powoduje alergii, a do tego jest bardzo odporny na uszkodzenia, takie jak przetarcia. Sprawdzi się nie tylko w szyciu odzieży, ale też obrusów i serwet na stół. Za ciekawostkę można uznać fakt, iż len jest wykorzystywany często do szycia ubrań przez osoby zajmujące się rekonstrukcją historyczną. Poza wspomnianymi materiałami do szycia ubrań używa się także jedwabiu (pozyskiwanego z jedwabników), czy włókien konopnych (materiał roślinny).

Często występują mieszanki materiałowe np. len z bawełną, dzięki czemu powstaje materiał łączący w sobie zalety dwóch tkanin. Należy pamiętać, że naturalne materiały mają wielką przewagę nad sztucznymi. Są nie tylko ekologiczne i łatwe do przetworzenia, ale także są przyjemniejsze w dotyku i pozwalają skórze oddychać.

Opublikowane w

Dodaj komentarz