Niezbędne akcesoria malarskie

płótno malarskie

Malowanie to bardzo kreatywne hobby. Uwieczniać na płótnie można pola zbóż, piękne modelki, martwą naturę, czy scenki rodzajowe z życia codziennego. Malować można w pracowni i w plenerze, postawić na realizm czy surrealizm, używać całej palety barw lub tylko wybranych kolorów.

Odpowiednie wyposażenie malarskie

płótno malarskie Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać i jaki styl nam się najbardziej podoba. Jednak bez względu na te różnice każdy malarz musi posiadać te same akcesoria. Pierwsza rzecz to sztaluga. Dostępne są te duże, często z litego drewna, mające nawet dwa metry wysokości, jak i mniejsze oraz lżejsze wersje składane, do zabrania w plener. Sztaluga jest niejako podporą dla obrazu – to na niej ustawione jest płótno. Kąt nachylenia i wysokość sztalugi zwykle jest regulowana. Druga rzecz to odpowiednie płótno. Musi być dobrze naciągnięte na podobrazie, tak by materiał się nie rozciągał ani nie zwijał. Można kupić bardzo duże płótno malarskie, jak i małe płócienka. Wszystko zależy od tego czy malujemy mały obrazek martwej natury, czy wielką scenę historyczną. Im więcej postaci czy elementów ma się znaleźć na obrazie, tym większe powinno być płótno.

płótno malarskie Do wyboru są te lniane i bawełniane. Trzecia rzecz to pędzle. Każdy malarz musi zaopatrzyć się zarówno w duże, szerokie pędzle do np. tworzenia tła i malowania nieba, jak również malutkie, wąskie pędzelki do malowania detali, takich jak żyłki na liściach, brwi na twarzy, czy witraże okienne. Pędzle z naturalnego włosia uznawane są za lepsze niż te z włosia syntetycznego, są jednak droższe. Warto dobierać też pędzle do rodzaju wykorzystywanych farb. Jedne będą odpowiednie do malarstwa olejnego, a inne do akrylowego. Czwarta rzecz to paletka. Dawniej wykorzystywano drewnianą deseczkę z miejscem na palec. Obecnie coraz częściej korzysta się z paletek z tworzyw sztucznych, które mogą mieć wgłębienia na farbki. Paleta służy do mieszania kolorów farb, ułatwia też ich nakładanie na pędzel – nie trzeba co chwila wyciskać farbki z tubki. Wersje plastikowe są lżejsze i łatwiejsze w utrzymaniu – można myć je pod bieżącą wodą. Są jednak mniej trwałe, mogą np. pęknąć. Z kolei drewno chłonie wilgoć, więc paletki nie można moczyć i trzeba ją regularnie konserwować.

Kończąc rozważania, każdy malarz musi zaopatrzyć się w sztalugę, płótno, pędzle, paletkę, jak i oczywiście w dobrej jakości farby. Odpowiednie wyposażenie pozwala na komfortowe tworzenie prawdziwych dzieł sztuki, bez względu na preferowany styl czy kolorystykę. Zarówno w domu, profesjonalnej pracowni, jak i w plenerze.

Opublikowane w

Dodaj komentarz