Naturalnie na tak cz. 1

Zagadnienie dotyczące kosmetyków naturalnych jest szeroko zakrojone. Można by bardzo długo dyskutować o ich właściwościach, zastosowaniu i efektach, jakie przynoszą. O dziwo, rzadko się o nich wspomina- wciąż cieszą się zbyt małą sławą. Postaramy się to zmienić. Ta obszerna wiedza, którą dysponujemy zasługuje na coś więcej, niż tylko jeden artykuł.

Co jest w środku?

Reportaż ten zdecydowaliśmy się podzielić na dwie części. Jedna, poświęcona temu czym właściwie są kosmetyki naturalne i po czym poznać te najbardziej znaczące dla zdrowej pielęgnacji będzie wprowadzeniem do drugiej, w której skupimy się na, wciąż rozwijających się odnogach naturalnej pielęgnacji, jaką są kosmetyki wegańskie. Na rynku istnieje wiele firm kosmetycznych, które swoje produkty promują hasłem naturalnych. Jednak zwracając uwagę na ich skład, możemy zauważyć, że nie wszystkie komponenty mieszanki pochodzą z łona natury. Dobre kosmetyki naturalne cechuje to, że w ich składzie nie znajdują się składniki, które zapoczątkowały swój żywot w laboratoryjnej próbówce. Stratą czasu jest więc poszukiwanie domieszki SLS czy SLES, parabenów czy parafiny (zdarza się, że w niektórych kosmetykach znajdują się również niewielkie ilości ołowiu).

Ogólnie przyjęło się, że im krótsza jest lista surowców, które składają się na nasz kosmetyk, tym lepiej. Mamy wtedy pewność, że produkt nie jest sztucznie wspierany (np. nie zawiera sztucznych wspomagaczy i emulgatorów). Naturalne kosmetyki często wytwarzane są przez małe firmy, lub ręcznie według specjalnie skomponowanych, utajnionych receptur. Ze względu na brak sztuczności i wyłącznie naturalne pierwiastki, naturalne twory wymagają przechowywania w lodówce dla zachowania świeżości.

Również termin ich użytkowania szybciej się kończy (termin przydatności upływa po ok. 10 tygodniach). Większość kosmetyków naturalnych posiada dużą zawartość glinek, olejów roślinnych, ziół oraz miodu i mleka. Nie są też uzupełniane substancjami zapachowymi. Nasz zmysł węchu dopieszczają ewentualnie olejki eteryczne. Większość produktów jednak posiada swoją naturalną woń, lub jest jej całkowicie pozbawiona (zdarza się, że produkty perfumowane uczulają wrażliwą skórę, kosmetyki naturalne wykluczają taką sytuację).

Ekologicznie, zdrowo i pięknie

Pielęgnacja środkami naturalnego pochodzenia jest o wiele przyjemniejsza. Nie tylko z powodu ich pięknego zapachu, czy konsystencji, ale również ze względu na to, iż mamy pełną świadomość tego, co używamy. Także efekty naszej pracy nad ciałem są wyraźniejsze: składniki kosmetyków bardzo rzadko wywołują zmiany skórne, czy uczulenia, a na poprawę kondycji skóry wpływają nie tylko od zewnątrz: swoje działanie rozpoczynają przede wszystkim w wewnętrznych partiach skóry (skóra właściwa), a później pną się „w górę” (naskórek). Kosmetyki naturalne jednak to nie tylko kremy ekologiczne- są one najbardziej rozpowszechnionym produktem, jednak gama pielęgnacyjna nie kończy się jedynie na balsamach.

Producenci naturalnej pielęgnacji dbaj o rozwój swoich ofert niczym o najpiękniejszy bluszcz. Dlatego możemy znaleźć coś dla siebie w każdej kategorii urodowej: mogą to być maski, mydła, szampony, a nawet odżywki. Firmy kosmetyczne z ochotą wychodzą również naprzeciw wielbicielkom produktów kolorowych, powierzając im swoje pomysły na naturalne kosmetyki do makijażu. W tym przypadku kosmetyki dzielą się na dwa rodzaje: produkty kremowe, na bazie olejów roślinnych, oraz sypkie (mineralne), składające się z różnego rodzaju glinek. Kosmetyki naturalne posiadają wiele zalet. Za jedyną ich wadę można uznać natomiast ich ceny. Jednak biorąc pod uwagę to, w jakich powstają warunkach, oraz składniki wykorzystywane do tego celu, możemy uznać, że nie jest to wygórowana cena.

Produkty naturalne są świetnym wyborem dla osób, które pragną świadomych zakupów, a których nie zadowala robienie zakupów ze słownikiem, aby wiedzieć, jaki jest skład ich potencjalnych kosmetyków. Są one także zbawieniem dla osób posiadających skórę wrażliwą i skłonną do uczuleń. Nad pielęgnacją naturalną jesteśmy w stanie zapanować w o wiele większym stopniu. Po szczegółowe informacje zapraszamy do kolejnego artykułu.

Opublikowane w

Dodaj komentarz