Malowanie w domu – krosna, farby, sztalugi

Od czasu pandemii znacząco wzrosła sprzedaż kreatywnych akcesoriów dla hobbystów. Nadmiar wolnego czasu, zamknięcie w domu, ograniczenie w przemieszczaniu się sprawiło, że wiele osób szukało jakiejś sensownej alternatywy dla zabicia czasu.

Krosna do malowania

krosna malarskieZdecydowanie malowanie było dobrym wyborem. Malując można kreatywnie się wyrazić, miło spędzić wolny czas, a efektami prac dzielić się ze znajomymi. Co jednak jest potrzebne by stworzyć piękny, duży obraz? Podstawą będą wytrzymałe krosna malarskie. To drewniana podstawa na którą naciąga się płótno. Zwykle krosna wykonywane są z drewna sosnowego, które jest dokładnie suszone. Sosna to materiał plastyczny, łatwo poddający się obróbce. Dodatkowo jest tani, dzięki czemu dobre krosno kupimy nawet za kilka złotych. Krosno malarskie musi być solidne, tak by płótno dobrze się go trzymało, a by obraz nie uszkodził się w trakcie transportu. Liche, kiepskie zbite krosno może narazić na szwank naszą twórczość. Do krosna oczywiście trzeba przymocować płótno. Do wyboru są płótna bawełniane lub lniane. Te pierwsze są nieco tańsze, z kolei te drugie bardziej wytrzymałe. Można też kupić gotowe podobrazia malarskie, czyli krosno wraz z płótnem, gotowe do malowania (czyli zagruntowane).

krosna malarskieDobry malarz powinien zainwestować też w sztalugę. Dzięki niej można ustawić podobrazie na odpowiedniej wysokości i wygodnie malować na siedząco lub na stojąco. Sztalugi mają regulację wysokości i można na nich stawiać obrazy w pionie i w poziomie. Stabilna drewniana sztaluga zapewni też dobre podparcie dla płótna. Nie można zacząć malowania bez farb. Do wyboru są farby olejne, akrylowe, czy akwarelowe. Każde z nich dają nieco inny efekt. Na przykład akwarele sprawdzają się w malarstwie impresjonistycznym, farby są tutaj ,,płaskie”, łatwo się mieszają. Z kolei farby olejne zawsze mają lekką fakturę, szczególnie jeśli nałoży się ich za dużo. Do mieszania farb przydają się paletki, na które wyciska się różne kolory a następnie pędzelkiem je miesza. Również kwestia pędzli ma duże znaczenie. Do każdej techniki malarskiej dobiera się specjalne pędzle. Mają one różne wielkości, od wielkich pędzli do malowania tła, do maleńkich, wąskich pędzelków do malowania szczegółów na obrazie.

Jak widać zanim będzie można się zabrać za malowanie w domu to najpierw trzeba się zaopatrzyć w wiele różnych produktów, począwszy od sztalug i krosna, kończąc na farbach i pędzlach. Nie mniej jednak malowanie to bardzo kreatywne i rozwijające farby, dzięki któremu można miło spędzić czas w domu.

Opublikowane w

Dodaj komentarz