Które składniki kosmetyków wg standardu INCI nie są wegańskie?

Znalezienie dobrych jakościowo, bezpiecznych, wegańskich kosmetyków bywa niełatwym zadaniem. O ile w Unii Europejskiej nie trzeba mieć obaw o testowanie kosmetyków na zwierzętach (zabrania tego prawo), o tyle rozszyfrowanie składu danego preparatu może nastręczać trudności. W tym wpisie postaram się ułatwić Ci to zadanie. Przeczytaj, czym jest standard INCI i jak z niego korzystać, by uprościć sobie zakupy wegańskich kosmetyków.

Czym jest INCI i jak je czytać?

sprawdzanie składu kosmetykuINCI to skrót od International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, czyli Międzynarodowego Nazewnictwa Składników i Substancji Kosmetycznych. Standard INCI nakłada na państwa, które go przestrzegają (na Polskę także) obowiązek publikacji składu kosmetyku na jego opakowaniu lub w dołączanej do preparatu ulotce. Gdy weźmiesz do ręki kosmetyk, szukaj etykiety lub ulotki z łacińskimi i angielskimi nazwami – to właśnie INCI, czyli wykaz substancji użytych do produkcji danego specyfiku.

Składniki kosmetyków wg standardu INCI ułożone są na liście w nieprzypadkowej kolejności. Przepisy nakazują, by substancje wymieniane były na niej w porządku malejącego udziału procentowego. Oznacza to, że na samym początku składu znajduje się komponent, którego w kosmetyku jest najwięcej, a każda kolejna pozycja ma coraz mniejszy procentowy udział w preparacie. Na końcu listy umieszczone są składniki, których stężenie w kosmetyku wynosi mniej niż 1%. Te substancje nie wymagają porządkowania i zazwyczaj publikowane są w kolejności alfabetycznej lub przypadkowej.

Ważne! Na etykietach i w ulotkach substancje chemiczne zamieszczane są w języku łacińskim, a nazwy związków opartych na składnikach zwierzęcych i roślinnych – w języku angielskim.

W związku z tematem wpisu zajmę się angielskimi nazwami substancji odzwierzęcych w kosmetykach, których powinni unikać np. weganie. Poniżej znajdziesz słowniczek, który ułatwi Ci rozszyfrowanie składów kosmetyków. Zawiera on popularne substancje pochodzenia zwierzęcego, które stosuje się w procesie produkcji wielu preparatów do pielęgnacji.

Niewegańskie składniki w kosmetykach

Lista niewegańskich substancji kosmetycznych ułatwi Ci świadome dokonywanie wyborów oraz inwestowanie w odpowiednie dla Ciebie preparaty do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Te składniki to:

niewegańskie składniki kosmetyków• lanolina (INCI: Lanolin) – mazista substancja pozyskiwana w procesie oczyszczania wełny. Lanolina jest obecna w kosmetykach odpowiedzialnych za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia skóry (kremy, balsamy, pomadki, mydła). Wykorzystuje się ją także w szamponach, których zadaniem jest nadanie włosom miękkości i elastyczności.

• keratyna (INCI: Keratin, Hydrolyzed Keratin) – białko pozyskiwane najczęściej z owczej wełny lub ptasich piór. W kosmetyce keratyna występuje w preparatach odbudowujących zniszczone włosy.

• elastyna (INCI: Elastin, Hydrolyzed Elastin) – białko pozyskiwane z naczyń krwionośnych, którego źródłem są zazwyczaj zwierzęta rzeźne. Elastyna wykazuje właściwości odmładzające, ujędrniające i wygładzające skórę oraz pobudza włosy do wzrostu. Występuje także w lakierach do paznokci.

• miód pszczeli (INCI: Mel Extract, Honey Extract) – substancja wytwarzana przez pszczoły, chętnie wykorzystywana w produkcji kosmetyków. Występuje w preparatach do skóry i włosów. Miód wykazuje działanie odżywcze, nawilżające, antybakteryjne oraz regenerujące. W kosmetyce miód stosuje się także pod postacią mleczka pszczelego (INCI: Royal Jelly) lub propolisu (INCI: Propolis, Propolis Extract, Propolis Cera).

• wosk pszczeli (INCI: Cera Alba) – naturalny wosk produkowany przez pszczoły. Kosmetyki z woskiem zmiękczają, nabłyszczają i regenerują włosy, chronią skórę przed wysuszeniem i dodają jej elastyczności. Wosk pszczeli może także stanowić bazę kosmetyków ochronnych do ust.

• jedwab (INCI: Hydrolyzed Silk, Hydrolyzed Silk Protein) – włókno stanowiące budulec kokonu jedwabnika. W kosmetyce proteiny jedwabiu zapewniają wygładzenie skóry, zmniejszają elektryzowanie się włosów oraz nadają im połysk.

kawior w kosmetykach• kawior (INCI: Caviar Extract) – ikra ryb lub ślimaków. Ekstrakt z kawioru wykazuje działanie odmładzające i regenerujące, odżywia skórę dojrzałą, zniszczoną lub suchą.

• mleko (INCI: Milk Extract, Milk Protein, Hydrolyzed Milk Protein) – substancja produkowana przez ssaki w okresie laktacji. W kosmetyce proteiny mleka odpowiadają za wygładzanie i zmiękczanie naskórka.

• perła (INCI: Pearl Extract, Pearl Powder) – wytwór małży słonowodnych. Wyciąg z pereł obecny jest w kosmetykach dla cery dojrzałej z uwagi na jego właściwości odmładzające, ujędrniające i nawilżające skórę.

Dzięki powyższej liście możesz samodzielnie zweryfikować, czy interesujący Cię kosmetyk jest wegański. Pamiętaj, by zwracać uwagę na pełne nazwy substancji. Niektóre składniki posiadają dodatkowe określenia dotyczące ich formy, np. Powder (puder), Extract (ekstrakt) lub Protein (proteiny).

Jeśli chcesz mieć pewność, że dany kosmetyk jest dla Ciebie odpowiedni, przeczytaj skład INCI. Z czasem zauważysz, że nie potrzebujesz już ściągi i doskonale rozpoznajesz niewegańskie substancje zawarte w kosmetykach.

Opublikowane w

Dodaj komentarz