Jaka powinna być idealna poduszka pod główkę dla niemowlęcia?

małe dziecko

Kompletowanie wyprawki oraz niezbędnych rzeczy dla nowo narodzonego dziecka to nie lada wyzwanie. Śliczne maleńkie ubrania, ręczniczki, śpiworki, kocyki i innego rodzaju rzeczy. Ważnym zadaniem dla młodej mamy jest również przygotowanie wygodnego łóżeczka z kołderką i poduszką. Jednak często lekarze zalecają, by dzieci nie używały jej, aż do 1 roku życia.

Jedyna taka — poduszka z wgłębieniem

noworodekIstnieje jednak poduszka, w którą warto się zaopatrzyć. Trzeba podkreślić jednak wyraźnie, że niemowlę nie potrzebuje żadnej poduszki do spania. Mając odpowiedni materac, maluszek ma bardzo dobre warunki do spania. Jeśli ułożymy dziecko na miękkiej poduszce to główka się w nią zagłębi, przez co maluch będzie leżał w takiej pozycji przez całą noc. Istnieje wtedy ryzyko utrwalenia takiego ustawienia główki, a w konsekwencji również jej spłaszczenia. Sporo sklepów oferuje różnego rodzaju poduszki, ale tylko jedna jest w pełni bezpieczna to poduszka na płaską główkę niemowlęcia z odpowiednimi atestami. Poduszeczka powinna być wykonana z materiałów nietoksycznych, nie powinna posiadać zamka, ani żadnego wystającego elementu. Jednym z ciekawszych modeli jest ta o kształcie główki misia. Na środku ma małe wgłębienie — to właśnie dzięki niemu główka dziecka opiera się na bokach, a tym samym nie naciska ciężarem ciała na podłoże, na którym leży. Dzięki temu głowa malucha nie jest narażona na spłaszczenie.

małe dzieckoTaka poduszeczka świetnie nadaje się do łóżeczka, nosidełka bądź wózka. Wybierając ją do fotelika, można mieć pewność, że zabezpieczy główkę przed wstrząsami. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości główki nalezy niezwłocznie udać się do lekarza pediatry, niekiedy on sam poleci taką poduszkę pod głowę dziecka. Nie należy kupować takiej poduszki używanej, gdyż to tak jak z kupowaniem używanych butów. Każde dziecko ma inne ułożenie głowy, dlatego jeśli planujemy kupić taką poduszkę, wybierajmy świadomie i bezpiecznie. Poduszka profilowana do snu zapewnia swobodne poruszanie głową i szyją, przez co redukuje asymetrię mięśni. Jeśli więc bardzo pragniemy, aby nasze dziecko miało w łóżeczku poduszkę, wybierzmy opcję najbezpieczniejszą dla dziecka.

Będąc rodzicem, można zapobiec syndromowi płaskiej główki u swojego dziecka i to na kilka sposobów. Profilaktycznie układać je trzeba do snu na specjalnej wyprofilowanej poduszce, która umożliwia maluszkowi na swobodne przekręcanie głowy na boki, minimalizując ryzyko pojawienia się deformacji. Warto również, od trzeciego miesiąca życia dziecka kłaść go raz na jeden bok, raz na drugi, to również dobry sposób na uniknięcie spłaszczeniu potylicy.

Opublikowane w

Dodaj komentarz