Jak wyczyścić srebrne kolczyki?

srebrne kolczyki wiszące

Wiele osób posiada biżuterię wykonaną ze srebra. Tworzone są z niej kolczyki, bransoletki, czy naszyjniki. Idealnie sprawdza się jako dodatek do różnych kreacji. Jednak trzeba pamiętać, że często używana, może się zabrudzić. Nie jest to z kolei duży problem i nie trzeba oddawać jej do czyszczenia. Bez problemu cały zabieg wykona się w domu przy użyciu odpowiednich materiałów.

Kolczyki ze srebra

srebrne kolczyki wisząceNaturalne jest to, że srebro szybko się utlenia i pokrywa ciemnym nalotem. Sprawia to, że biżuteria wygląda po prostu nieestetycznie. Wszystkich zanieczyszczeń można pozbyć się naturalnymi sposobami. Jednym z nich jest użycie soli kuchennej. Wiele osób w ten sposób czyści srebrne kolczyki wiszące. Należy przygotować odpowiedniej wielkości miseczkę i wyłożyć ją folią aluminiową. W innym naczyniu powinna znaleźć się szklanka gorącej wody i łyżeczka soli, którą trzeba dobrze rozpuścić. Kolejno na dnie wspomnianej miski powinno ułożyć się kolczyki, które chce się wyczyścić i następnie zalać je wcześniej przygotowanym roztworem. Pozostawia się je na kilka godzin, a po wyjęciu trzeba pamiętać o dokładnym opłukaniu, tym razem w zimnej wodzie. Oczywiście biżuteria ta jest bardzo delikatna, w związku z tym do jej osuszenia wykorzystuje się zazwyczaj ściereczkę z mikrofibry. Kolejnym domowym sposobem na wyczyszczenie srebrnych kolczyków jest użycie pasty do zębów.

srebrne kolczyki wisząceJednak w tym wypadku należy pamiętać, że nie powinna ona mieć właściwości wybielających, ponieważ może to doprowadzić do odbarwienia. Co więcej, nie może zawierać dużej ilości sodu, ponieważ on również źle działa na srebro. W tym wypadku wystarczy użyć tylko ściereczki, na którą nakłada się pastę i za jej pomocą przetrzeć wcześniej przygotowane kolczyki. Oczywiście potem należy je umyć, najlepiej w zimnej wodzie i wysuszyć. Ostatnim sposobem, z którego korzystały i nadal korzystają starsze osoby, jest użycie popiołu. Jeśli posiada się piec bądź kominek, nie ma większego problemu z jego pozyskaniem. Tak jak w poprzednim przypadku wystarczy nałożyć go na kawałek zwilżonej delikatnej tkaniny, a następnie stopniowo i dokładnie wyczyścić kolczyki. Na sam koniec wystarczy je opłukać i wypolerować za pomocą szmatki, która powinna być flanelowa.

W tym wypadku trzeba przygotować się na lekkie zabrudzenia dłoni, jednak popiół bardzo szybko można zmyć przy użyciu mydła. Czyszczenie srebrnych kolczyków, naszyjników, czy bransoletek jest bardzo proste. Należy tylko zrobić to bardzo dokładnie. W ten sposób samodzielnie nada się swojej biżuterii nowego blasku. Oczywiście wszystkie zabiegi można powtarzać co jakiś czas, by uniknąć szybko pojawiających się zabrudzeń.

Opublikowane w

Dodaj komentarz