Jak dbać o lniany obrus?

obrusy lniane

Stół, który znajduje się w jadalni, jest bardzo ważny. Musi zostać dostosowany przede wszystkim do liczby domowników, ale też do stylistyki danego pomieszczenia, w którym się znajduje. Obecnie na rynku jest wiele firm, które zajmują się tworzeniem takich konstrukcji. W związku z tym każdy bez problemu może wybrać coś dla siebie.

Obrusy dobrze wyglądające

obrusy lnianeOczywiście stół najczęściej kupowany jest w komplecie z krzesłami. Wykonuje się go głównie z drewna, jednak można wybrać również inne materiały. Kiedy znajdzie się już w domu, powinno się o niego odpowiednio zadbać. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest zastosowanie obrusów. Spełniają one głównie funkcję ozdobną, ale mogą również ochronić go przed zarysowaniami. Najpopularniejszą tkaniną, której używa się do produkcji obrusów, jest len, który stosowany jest szeroko w wielu miejscach. Ma on wiele zalet, które zachęcają do jego kupna. Jednak tak jak o stół, o niego również trzeba odpowiednio zadbać. Ważne jest, by nie trzymać go w foliowych woreczkach, głęboko w szafie. Materiał ten musi oddychać i być używany, w innym przypadku stanie się kruchy, a jego włókna osłabną. Nie ma przeszkód, by obrusy lniane od producenta były prane w pralkach bębnowych i wirnikowych. Jednak trzeba pamiętać, żeby nie stosować silnych odplamiaczy i innych szkodliwych detergentów, które mogą naruszyć ich strukturę/

obrusy lnianeJeśli zdarzą się silne plamy, lepiej jest spróbować usunąć je za pomocą wysokiej temperatury. Oczywiście wcześniej należy sprawdzić ich skład, ponieważ mogą zawierać domieszki innych materiałów, które mogą nie być tak odporne. Wiele osób stosuje również krochmal. Najlepiej jest zrobić go naturalnie, czyli wykorzystać do tego mąkę kartoflaną. Przede wszystkim wydłuży się tym żywotność obrusu i łatwiej będzie go prasować. Nad tym zadaniem również trzeba się skupić, by nie uszkodzić włókien. Oczywiście trzeba poczekać, aż tkanina całkowicie wyschnie. Następnie trzeba ją lekko skropić, by była wilgotny. Potem należy ją złożyć i odłożyć na kilka godzin. Ten zabieg sprawi, że łatwiej będzie wyprasować obrus. Robi się to na lewej stronie, zazwyczaj używając największej mocy żelazka.

Największą zaletą lnu jest jego naturalny wygląd, który komponuje się niemal z każdym stylem zastosowanym w konkretnym pomieszczeniu. Ponadto nie ma problemu, by wykorzystywany był przez alergików. Co więcej, jest biodegradowalny, więc nie szkodzi środowisku, co jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Jeśli odpowiednio się o niego zadba, będzie służył w domu przez wiele lat i pięknie ozdabiał stół.

Opublikowane w

Dodaj komentarz