Elegancja i wyrafinowanie czy kolorowe wirowanie?

Szyk i elegancja kojarzą nam się przede wszystkim z Francją i wiecznie żywym duchem paryskiej projektantki haute couture. Jednak styl glamour coraz częściej doceniany jest również w innej, niezbyt odległej części Europy. Wiele dam, dla których liczy się nazwisko na metce, pragnąc unikatowej garderoby, swoje kroki kieruje przede wszystkim do kraju słynącego z makaronów i romantycznych gondoli.

Na szczycie modowej piramidy

Moda zmienia się jak w kalejdoskopie. Wciąż stykamy się ze zróżnicowanymi trendami: podczas gdy jedne zachęcają nas swoja prostotą i elegancją, inne krzyczą do nas przekonując o swej oryginalności i ekstrawagancji. Podążając za tym, co podoba się społeczeństwu, co roku wybierane są światowe stolice mody- miejsca, które miały znaczący wpływ na rozwój modowej sztuki w danym sezonie. W ciągu ostatnich miesięcy wytypowano czołówkę pięciu miast, które zasługują na miano modowych stolic. Pierwszą z nich, o której pomyślała zdecydowana większość naszych czytelników jest oczywiści Paryż. Miejsce w którym tworzyli m.in. Chanel, Dior, Yves Saint Laurent czy Lacoste. Są to jedni z wielu modowych prekursorów.

Tworzyli oni swoje dzieła nie tylko z myślą o dobrym wyglądzie, ale pragnąc również wygody dla swych użytkowników. Projekty cechowały się nie tylko prostotą i elegancją, ale miały także zapewnić wyrafinowany szyk. Do dziś praktykuje się zasadę, że skromna baza to podstawa, a o właścicielu mówią dodatki. Francuzi znani są również z tego, że dokładają starań, aby wyglądać tak, jakby wszystko zrobili w pośpiechu. Przeciwieństwem dla lekkiego tonu Paryża jest Berlin. Tam, od zawsze wszystko traktowane jest z powagą. Również ubiór kreuje wizerunek osoby twardo stąpającej po ziemi, ale moda oczywiście posiada swoje prawa i odstępstwa. Niemiecki projektant

Wolfgang Joop hołduje przede wszystkim klasyce – jego projekty są eleganckie, ale dopasowane do osób w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Nieco inaczej tworzy np. Karl Lagerfeld, którego dzieła to przede wszystkim „wyluzowane” i zabawne stroje. O klasyce wiele mogą również powiedzieć projektanci Londynu, często nawiązujący do poprzednich epok. John Galliano wypromował swoje nazwisko dzięki projektom vintage, inspirowanym sztuką i historią. Bardziej popularny stał się natomiast uliczny styl Kate Moss czy kolorowy i ekstrawagancki sposób bycia Zandry Rhodes.

W garniturze osiągnięty cel, w sukni podbity świat

Następny w kolejności jest Nowy Jork miasto celebrytów, świateł i barw. To miejsce nigdy nie sypia, a wszyscy bacznym okiem spoglądają dookoła na modowych reprezentantów. Nic się przed nimi nie ukryje, dlatego styl ubierania tego miasta musi pasować do blasku otaczających jupiterów. Nigdy nie wiadomo, gdzie natkniemy się na gwiazdę, a przy niej lepiej wyglądać zjawiskowo- nawet tzw. wypad po bułki często przeradza się w długi spacer po pasażu, aby z jak najlepszej strony zaprezentować swój „niewymuszony” look. Inaczej sytuacja przedstawia się w światowej kolebce mody- tam nikt nie ukrywa zamiarów, które miały towarzyszyć strojowi.

Jeżeli chcieliśmy osiągnąć wrażenie niedostępnego człowieka biznesu, wyrafinowane stroje Armaniego zapewnić nam mogły sukces podczas niejednej transakcji. Jeśli należymy do grona ambitnych kobiet, które wiedzą czego chcą od życia i odważnie po to sięgają, zwycięstwo może nam zapewnić ekskluzywna odzież włoska projektu słynnej Donatelli Versace. Podążając za tropem: wielkie interesy i ambitne poglądy często kończą się wystawnymi bankietami, na których uczcić można finalizację projektu. Na tę okazję warto zaopatrzyć się we włoskie sukienki np. od Valentino. Oczywiście odzież damska włoska jego autorstwa będzie w kolorze czerwonym. Panom z pomocą na pewno pospieszy zespół Dolce i Gabbana.

Dla osób, które pociąga niekonwencjonalna moda włoska sukienki z chęcią uszyje dla nich ekstrawagancki Moschino. Ceny strojów i dodatków znanych artystów (nie tylko włoskich) potrafią osiągać niebotyczne liczby, jednak jest to uzasadnione jakością produktu: stroje tworzone są z najlepszych materiałów i często wymagają całościowego, lub częściowego szycia ręcznego. Jest to niezwykle czasochłonne i angażuje do pracy sporą część krawców. Indywidualne zamówienia tego typu nazywane są haute couture, a wyjątkowość ubioru sprawia, że staje się on unikatem, wartym swojej ceny.

Podsumowanie

Niektóre z projektów tych słynnych projektantów są do nabycia wyłącznie w domach mody sygnowanych ich nazwiskiem (np. Prada). Jednak spora większość marek zdecydowała się podjąć współpracę z sieciowymi producentami odzieży, co dodatkowo rozsławiło ich nazwiska. Krokiem do przodu jest dostępność w sieci innego rodzaju: wielu zwolenników zyskała dostępna w internecie modna odzież włoska sklep internetowy daje bowiem wiele możliwości dotarcia do klienta.

Opublikowane w

Dodaj komentarz