Dlaczego warto inwestować w młodych artystów?

obrazy w galerii

Rynek sztuki w Polsce nadal jest daleki od tego jak wygląda rynek we Francji, czy Wielkiej Brytanii, gdzie kupowanie obrazów przez biznesmenów (i nie tylko) staje się codziennością. Znane i cenione domy aukcyjne regularnie organizują sprzedaże dzieł starych mistrzów, jak i wschodzących gwiazd, również za granicą jest więcej ciekawych wystaw, zarówno w narodowych galeriach sztuki, jak i w tych mniejszych, alternatywnych.

Młodzi artyści w Polsce

malowanie Trzeba jednak zaznaczyć, że i w Polsce sytuacja się zmienia. Mamy coraz więcej artystów cenionych na arenie międzynarodowej, pojawiają się nowe miejsca wystaw, a do tego nowi inwestorzy, którzy cenią sztukę. Atrakcyjna młoda sztuka współczesna na aukcjach i licytacjach cieszy się niemałym powodzeniem. Jaki jest tego powód? Nie da się ukryć, że nie każdego stać na zakup obrazu znanego artysty. Te pędzla starych mistrzów tworzących przed wiekami kosztują nawet kilkadziesiąt milionów i to w dolarach. A nawet dzieła artystów polskich, jednak o już ugruntowanej renomie potrafią kosztować kilkaset tysięcy złotych. Nie każdy inwestor ma taką kwotę. Lecz dzieła młodych twórców na początku swojej kariery można kupić nawet za kilka tysięcy złotych. To cena akceptowalna dla koneserów sztuki. Aukcje odbywają się przede wszystkim w galeriach sztuki.

obrazy w galeriiNajpierw każdy obraz można obejrzeć na wystawie, a potem można go kupić. Wygrywa ten, który da najwyższą kwotę. Po jej wpłaceniu zostanie on właścicielem obrazu. Dlaczego warto inwestować w młodą sztukę? Powody są co najmniej trzy. Pierwszy z nich to estetyka – możemy nabyć niepowtarzalny obraz, który będzie zdobił nasze pomieszczenia. To zdecydowanie lepsza opcja niż kupno jednej z wielu reprodukcji ,,Słoneczników”, czy ,,Damy z łasiczką” – mamy prawdziwy, autentyczny obraz stworzony ręcznie. Druga kwestia to inwestycja – obraz kupujemy za kilka tysięcy, ale za parę lat możemy go sprzedać za o wiele wyższą cenę. Trzecia kwestia to prestiż – inwestowanie w sztukę kojarzy się z luksusem i elegancją. Piękne obrazy zrobią wrażenie na biznesmenach odwiedzających nasz dom czy firmę.

Dodatkowo możemy mieć osobistą satysfakcję, że odkryliśmy przyszłego wielkiego artysty, a nawet niejako pomogliśmy w jego wypromowaniu. Młodzi artyści tworzą sztukę zróżnicowaną. Znajdziemy obrazy realistyczne i abstrakcyjne, stonowane i wielobarwne, w różnych rozmiarach i kształtach – nawet na planie koła. Dzięki temu mamy szansę na zakup obrazu, który będzie nie tylko świetną inwestycją, ale także piękną ozdobą naszej nieruchomości.

Opublikowane w

Dodaj komentarz