Co daje dziecku nauka programowania?

zdalna nauka

Kursy programowania dla dzieci cieszą się obecnie ogromną popularnością. Dostępne są zarówno kursy stacjonarne, jak i internetowe, dla początkujących i zaawansowanych. Na szkolenia mogą chodzić nawet dzieci w wieku przedszkolnym! Dzięki nowoczesnym narzędziom edukacyjnym każde dziecko może poznać tajniki informatyki i programowania. Warto się jednak zastanowić co daje dziecku uczestnictwo w takich zajęciach.

Zajęcia z programowania, czy warto?

informatykaOczywiście liczy się twarda wiedza. Maluch pozna rodzaje języków programowania, nauczy się ich składni, czy napisze kilka linijek prostego kodu. Początkowo dzieci uczą się kodowania na blokach, układają je w rzędy itd. tak by było prawidłowo. Dopiero z czasem przechodzą do faktycznego programowania. Znana szkoła programowania online dla dzieci na pewno organizuje zajęcia na różnym poziomie zaawansowania. Bywa też tak, że zajęcia z informatyki połączone są z robotyką. Dzieci uczą się konstruować proste obwody na małych płytkach, dzięki którym np. włączy się lampka albo po naciśnięciu guzika zagra melodyjka. Dzięki temu dziecko będzie od razu widziało praktyczne zastosowanie swoich umiejętności, co na pewno zachęci go do dalszego odkrywania arkanów informatyki. To jednak nie wszystko.

zdalna naukaUczestnictwo w kursach programowania może dać dziecku o wiele więcej. Przede wszystkim rozwinie ono wyobraźnię. Musi nauczyć się kreatywnego, nieszablonowego myślenia. Testować nowe rzeczy, uczyć się na swoich błędach. Dzięki temu maluch nie tylko będzie dobry w informatyce, ale też w innych dziedzinach. Z chęcią będzie uczył się nowych rzeczy, próbował innych dziedzin nauki, jak również będzie po prostu lepszym, ciekawym świata uczniem. Dzieci obecnie mają często kłopoty ze skupieniem się na zadaniu, są rozkojarzone, nie umieją czytać ze zrozumieniem. Na szczęście dzięki zajęciom z programowania to może się zmienić. Co więcej, języki programowania oparte są o język angielski np. ,,b” to skrót od ,,bold”, czyli pogrubienia tekstu. Maluch uczy się zatem przy okazji języka obcego. Dwa w jednym! Jeśli dziecko już chodzi na kurs językowo to będzie mu łatwiej odnaleźć się w gąszczu terminów informatycznych.

Kończąc rozważania, warto jest zachęcić dziecko do uczestnictwa w zajęciach z programowania. Dzięki nim maluch pozna podstawy kodowania, zainteresuje się informatyką, może szlifować umiejętności językowe i znajdzie zachętę do dalszej nauki innych przedmiotów. Warto zapisywać na zajęcia już dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, bo szybko start zaprocentuje w przyszłości.

Opublikowane w

Dodaj komentarz